Notice: Undefined variable: attrs in /home/marektin/public_html/strategiemarketingowe.org/wp-content/plugins/yikes-inc-easy-mailchimp-extender/public/partials/shortcodes/process_form_shortcode.php on line 103
Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/marektin/public_html/strategiemarketingowe.org/wp-content/plugins/yikes-inc-easy-mailchimp-extender/public/partials/shortcodes/process_form_shortcode.php on line 103
Jednym z największych wyznań polskich przedsiębiorstw zakładanych w latach 90-tych XX w. jest przeprowadzenie przez założycieli sprawnej sukcesji władzy. Zadanie to jest ściśle związane z wybraną strategią rozwoju firmy i jest niemożliwe, by skutecznie je przeprowadzić bez jej zdefiniowania i opisania. Dlaczego? Ponieważ o ile założyciel firmy działa w oparciu o swoje doświadczenie, które jest czasem formalnie spisaną strategią a czasem wizją firmy w jego głowie – o tyle jego następca może chcieć wprowadzać swoją strategię rozwoju firmy. Strategię, która nie musi być spójna z dotychczasową lub odpowiednią do aktualnego cyklu rozwoju firmy.
Nowy CEO obejmując stanowisko zastaje organizację, która funkcjonuje w oparciu o strukturę organizacyjną, personel, styl zarządzania, procedury, wartości oraz strategię. By mógł on skutecznie zarządzać przedsiębiorstwem konieczne jest, by jego wartości i styl zarządzania – czyli archetyp – był dopasowany do celów organizacji. I to do głównych zadań starego ścisłego zarządu firmy należy ustalenie celów i strategii działania firmy.
Właściciel dokonując sukcesji może przyjąć różne style działania:
- Przejść na emeryturę rentiera pozostawiając pełną wolność kształtowania firmy swoim następcom. Ze względu na emocjonalny związek właściciela z firmą jest to rzadko spotykane rozwiązanie.
- Formalnie przekazać władzę, ale nieformalnie kierować firmą z tylnego siedzenia. Takie rozwiązanie wprowadza do firmy konflikt dwuwładzy formalnej i nieformalnej.
- Pozostawić sobie możliwość nadzoru firmy pozostając przewodniczącym lub członkiem rady nadzorczej. Skuteczność takiego kontrolowania firmy zależy od cech charakteru i chęci współpracy Zarządu z Radą Nadzorczą.
Pierwszą i trzecią możliwość wspiera tzw. konstytucja firmy.
Niezależnie od przyjętej strategii sukcesji władzy jej sukces uzależniony jest od wyboru odpowiednich menadżerów. Nie jest to łatwe zadanie i każdy właściciel u progu sukcesji zadaje sobie co najmniej dwa główne pytania:
- Co decyduje o tym, czy ktoś będzie dobrze funkcjonował w danej sytuacji w konkretnej organizacji?
- Czy wybrana osoba ma odpowiednie kwalifikacje merytoryczne oraz co ważniejsze osobowe, by zostać skutecznym liderem?
Ogólna formuła przywództwa
Z literatury wynika, że nie istnieje coś takiego jak ogólna formuła przywództwa. Wybór lidera jest silnie uzależniony od sytuacji i społeczności, której ma on przewodzić. Jest wiele mitów i modnych trendów w zarządzaniu takie jak reengineering, empowerment itp. Czasem mają one poważnie brzmiące skróty anglojęzyczne jak np. TQL (Total Quality Management) lub łatwo wpadające w ucho nazwy – Turkusowe Zarządzanie. Każdy praktyk biznesu wie, że życie jest bardziej skomplikowane niż modne idee zarządzania. Nie mniej, nie należy wylewać dziecka z kąpielą i warto korzystać lub inspirować się profesjonalnymi badaniami wskazującymi jak odpowiednio dobierać managerów do aktualnego poziomu rozwoju firmy.